Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroba ta ma najczęściej źródło w zapaleniach innych części ciała (np. płuc) skąd bakterie przedostają się układem krwionośnym do tkanki kostnej. W niektórych przypadkach stan zapalny powoduje również zmiany w kościach kończyn, zwłaszcza w chorobach reumatycznych. Najbardziej znaną jednostką chorobową jest choroba Bechterewa. W tej odmianie może dojść do całkowitego usztywnienia kręgosłupa.

Objawy:

Zazwyczaj choroba objawia się w postaci bólu pleców. Jeśli leczenie nie jest odpowiednio wczesne, stan zapalny może objąć sąsiednie tkanki, a także włókna nerwowe. W tym przypadku, ból promieniuje do nóg i często powoduje zaburzenia funkcji pęcherza moczowego.

Terapia:

Zesztywniające zapalenie stawów wymaga zwykle leczenia szpitalnego, mającego na celu jak najszybsze wyeliminowanie stanu zapalnego i uniknięcie zaatakowania innych tkanek; często podaje się antybiotyki. Jeśli zmiany w kości już wystąpiły, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Metody zachowawcze takie jak fizjoterapia, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mają na celu zachować jak najdłużej mobilność kręgosłupa. W niektórych przypadkach, minimalnie inwazyjne metody leczenia bólu, takie jak odnerwienie lub stymulacja rdzenia kręgowego (wszczepienie stymulatora bólu) mogą poprawić sytuację pacjenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*