Pleśniawki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Fachowa nazwa schorzenia to drożdżakowe zapalenie jamy ustnej. Objawia się białym nalotem na języku i podniebieniu, który to nalot można przyrównać do zsiadłego mleka. Nalot ten to objaw infekcji grzybicznej Candida albicans. Ludzie bardzo często są nosicielami drożdżaków Candida albicans nawet o tym nie wiedząc. Dla nich grzyb nie jest groźny i nie wywołuje żadnych objawów. Jeśli jednak równowaga odpornościowa zostanie zachwiana, grzyb powoduje infekcje, może to być grzybica jamy ustnej lub np. pieluszkowe zapalenie skóry. Małe dzieci są najbardziej narażone na tego typu zakażenia.

Pleśniaki dość często pojawiają się u niemowląt, przyczynami są są zwykle rączki dziecka, brudny smoczek lub zanieczyszczona skóra brodawek sutkowych matki. Pojawienie się pleśniawek może również być spowodowane leczeniem antybiotykowym. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia, infekcja może się rozprzestrzeniać a także utrudniać dziecku jedzenie. Sprawdzonym sposobem w walce z pleśniawkami jest wodny roztwór gencjany, choć po takim pędzlowaniu dziecko wygląda dość przerażająco. Warto jednak zastosować ten sposób. Wskazane jednak jest skonsultowanie się z pediatrą, który oceni sytuację i dobierze odpowiedni lek i sposób leczenia, zaleci lub przepisze środek dezynfekcyjny lub grzybobójczy.

Zdarza się, choć niezmiernie rzadko, że pleśniawki nie znikają a dodatkowo pojawia się chrypka – wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy rozszerzenia się zakażenia na krtań i niezbędne jest intensywniejsze leczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*